My, matki, szczególnie zdajemy sobie sprawę z tego, jak ciężko jest ugotować obiad smakujący dziecku. Szczególnie maluchy w wieku przedszkolnym grymaszą przy jedzeniu, przez co musimy się głowić, żeby przygotować dla nich coś pysznego. Każda mama przyzna jednak, że naleśnikom nie odmówi żaden maluch. Ten pyszny przysmak można przygotowywać w każdym wariancie smakowym, a dodatkowo robi się go bardzo łatwo i szybko!

Puszysty placek

Każda z nas ma inne sposoby, na wykonywanie naleśników. Jedne z nas robią je bardziej tłuste, inne mniej, a jeszcze inne panie potrafią wyczarować puszyste placki, na których widok aż cieknie ślinka. Jednym ze sposobów na uzyskanie podczas smażenia puszystego naleśnika, jest dodanie do ciasta… wody gazowanej! W końcu nie każda z nas jej używa, dodając ją do jajek, mleka i mąki, które stanowią podstawowe składniki ciasta. Wystarczy niewielka ilość wody gazowanej, która oprócz mleka rozrzedzi nasze ciasto, aby smażone naleśniki wyglądały na bardziej puszyste. Dzięki temu ciasto staje się bardziej delikatne, a po przygotowaniu naleśnik praktycznie rozpuszcza się w ustach. Spróbujcie, jeśli wcześniej nie słyszałyście o tym sposobie.

Niecodzienne kształty

Nikt nie mówił, że smażenie naleśników musi być nudne. Już za kilka złotych można kupić foremki, dzięki którym nasze placki zyskują ciekawe kształty. Na rynku dostępne są między innymi sylikonowe foremki w kształcie sowy, serca, gwiazdy i tak dalej. Z powodzeniem można ich używać  także do smażenia jajek. Zaskocz swoich bliskich i przygotuj im naleśniki w niecodziennym wydaniu!