Macierzyństwo  to przede wszystkim piękny okres, w którym jesteśmy świadkami rozwoju dziecka. Towarzyszymy mu od pierwszych dni na świecie, wychowując i pokazując jak radzić sobie w otaczającej rzeczywistości. Jednakże są też gorsze momenty, o których powszechnie się nie mówi. Nieprzespane noce, kolki, choroby wieku niemowlęcego, a także obolałe ciało. Jak radzić sobie z małym dzieckiem, a przede wszystkim z samą sobą?

Podrażnienia brodawek

Jeśli kiedykolwiek urodziłaś dziecko, wiesz doskonale z czym wiąże się karmienie piersią. To nie tylko obolały od mleka biust. Samo karmienie maleństwa dla wielu z nas również może być przykre. Dziecko, które często pije mleko matki może podrażniać jej brodawki. Dzieje się tak w wyniku przygryzania ich przez maleństwo, a to przecież szczególnie wrażliwe miejsca. Obecnie jednak producenci akcesoriów dla dzieci proponują bardzo wygodne rozwiązania problemu. Już za kilkanaście złotych można nabyć sylikonowe nakładki na brodawki, przez które dziecko pobiera pokarm z piersi matki. Bolesne podrażnienia znikają, a Ty możesz cieszyć się tym szczególnym okresem w swoim życiu.

Nieprzespane noce

Na nieprzespane noce nie ma jednej możliwej recepty. Jeśli Twoje dziecko płacze i nie przesypia całej nocy skorzystaj czasem z pomocy bliskich. Być może Twoja mama lub teściowa zgodzą się choć na jedną noc odciążyć Twoje barki, a w tym czasie ty choć trochę odzyskasz siły. Odpoczynek przy małym dziecku jest bowiem najważniejszy, ponieważ maleństwo odczuwa nastrój matki. Jeśli zachowujesz się przy nim nerwowo, także ono będzie niespokojne.